Sędziowanie w Hiszpanii

Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: lukexpl »

Informacja pochodzi od Gastona Edula. Prawie 500k obserwujących na Twitterze i konto od 2010 roku, więc jakiś stażysta to to nie jest. Niby transferowe konta uważają go za źródło Tier 1.

Co do braku informacji od hiszpańskich źródeł. Jeszcze chyba nie widziałem, żeby Marca czy AS spekulowali coś o karierze sędziów, przynajmniej w ostatnim czasie, a Lahoz to oczywiście szczególny przypadek. Być może jest jakaś zasada milczenia w hiszpańskich mediach odnośnie tej kwestii. Prawdy dowiemy się po sezonie.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Zapewne tak. Ja będę baaaardzo zdziwiony, jeśli te spekulacje się sprawdzą. Zmiana zdania po 2 nieudanych meczach jakoś mi do niego nie pasuje, tym bardziej, że zaledwie półtora roku temu mówił, jak uwielbia tę pracę i jak cieszy się z tego, że CTA zniósł limit wiekowy. To gość z charakterem i wątpię w to, że mógł tę pasję i zapał nagle tak nagle zatracić. Wiadomo, że pewnie po cichu marzył mu się finał Mundialu, a tu kicha, i kiepski występ na mistrzostwach był zapewne dla niego jakimś rozczarowaniem, ale... no nie. To nie w jego stylu.

Dlatego póki co wciąż podchodzę bardzo nieufnie do tych doniesień. Del Cerro Grande w marcu ukończy 47 lat, a mimo to wciąż sędziuje.
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Na fanpage'u Chiri także podali, że kończy po sezonie - powołując się właśnie na Gastona Edula.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Still not convinced. :bezradny:

Palomo z kolei (też Argentyńczyk i do tego o wiele bardziej znany) zaprzecza słowom Edula i mówi, że to bzdury i gdyby to zależało od Mateu, to sędziowałby do sześćdziesiątki. I to akurat o wiele bardziej pasowałoby mi do niego, zwłaszcza po jego wywiadzie udzielonym po finale LM 2021.

https://www.rpctv.com/futbol-internacio ... 827351/amp

Niemniej nie będę się już kłócił, póki co to moja ostatnia odpowiedź w tym temacie. Najwyżej wyjdę na osła - bywa. Jeśli umrzeć, to za własne przekonania. :D Choć nie ukrywam, że przykro byłoby mi stracić u Was jakikolwiek posłuch w tym temacie i pomyłka byłaby dużą rysą na moim wizerunku. :thumbdown:

Poczekam na coś konkretnego, na razie jednak nadal stoję przy swoim. Lada moment powinno pójść dementi (lub potwierdzenie, jeśli to jednak jakimś cudem prawda), bo już zbyt duże kręgi zatoczył ten (fake) news, by sam zainteresowany się w końcu do niego nie odniósł.
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Przestań, nawet, jak ostatatecznie skończy po sezonie to nic w naszych oczach nie stracisz, a na pewno nie w moich. ;)
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

To cieszę się bardzo!
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: IVAN_ZAMORANO »



Pierdolona gówno-liga.
Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: lukexpl »

Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Sáncheza Martíneza akurat lubię, chociaż wielu uważa go za zbyt aroganckiego i autorytarnego na boisku i pewnie wielu z Was nawet na tym forum nie podziela mojej sympatii. Nie wiem, czy nie jest to mój ulubiony sędzia obok Martíneza Munuery.

Mateu i Del Cerro już z przyzwyczajenia w tej kategorii. I tak już mają odpowiednio 46 i 47 lat, więc nikt nie będzie ich degradował i za jakiś czas i tak ich dwóch ubędzie. Hernández... No cóż, jego fanem akurat też nie jestem i nawet nie chodzi tu o błędy na naszą niekorzyść z przeszłości.

À propos linkowanego artykułu, to jest w nim odnośnik https://sport.tvp.pl/65514679/mateu-lah ... -hiszpanii
a w nim link do tweeta



Czyżbym jednak miał rację i se queda? :ptak:
Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: lukexpl »

Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Tak to jest, gdy tworzysz grono wyspecjalizowanych sędziów VAR, po czym połowę tej grupy stanowią zdegradowani arbitrzy.

Dwóch ostatnich z czterech specjalistów od VAR (González González, Estrada Fernández, Iglesias Villanueva starszy i Medié Jiménez) to sędziowie, którzy wcześniej zostali przez CTA zrzuceni do drugiej ligi za zbyt słabe oceny prowadzonych meczów w roli arbitrów głównych.

Do tej pory nie wiem, co siedzi w głowie Closowi Gómezowi, który im tę rolę zaproponował. Nie dawali rady na boisku, ale można im powierzyć rolę wiodących wideosędziów?! Gdzie logika?

O Díazie de Merze wielokrotnie pisałem, że jest słaby, więc nie będę się powtarzał - niespecjalnie dziwi mnie, że też niczego nie zauważył. Lato 2020 to prawie same złe decyzje komitetu - zarówno w kwestii awansów, jak i przydzielanych stanowisk.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

madridcampeon pisze: śr sty 18, 2023 5:24 pm Do tej pory nie wiem, co siedzi w głowie Closowi Gómezowi, który im tę rolę zaproponował. Nie dawali rady na boisku, ale można im powierzyć rolę wiodących wideosędziów?! Gdzie logika?
Wiodących może nie, ale na intuicję wydaje mi się że trudniej zrobić babola mają tysiąc kamer do dyspozycji. Przynajmniej w teorii, bo praktyka jak widać udowadnia że jest inaczej albo standardowo zawiodły protokoły.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Pewnie trudniej, niemniej konwertowanie najsłabszych arbitrów boiskowych w najważniejszych sędziów VAR to jakaś kuriozalna strategia i w tym, jak sądzę, raczej się zgadzamy.

Dobrze, że Cordero Vegę można było jeszcze bez przypału zdegradować do drugiej ligi, żeby gwizdał Mirandesom i Ponferradinom, bo jeszcze gotowi byliby wpaść na pomysł, żeby i z nim zrobić coś podobnego. Ten to też był niezły ananas.
Goldschmidt pisze: śr sty 18, 2023 5:43 pmWiodących może nie, ale na intuicję wydaje mi się że trudniej zrobić babola mają tysiąc kamer do dyspozycji. Przynajmniej w teorii, bo praktyka jak widać udowadnia że jest inaczej albo standardowo zawiodły protokoły.
Zdecydowanie to pierwsze, kwestia spalonego nie podlega żadnej interpretacji i każda akcja, która kończy się golem, rzutem karnym lub czerwoną kartką musi być obowiązkowo zmierzona i w przypadku nieprawidłowej pozycji cofnięta. Jeśli chodzi o spalone, to nie istnieją tzw. "szare akcje", jak ma to miejsce w przypadku na przykład faulów - jeśli wg pomiaru wyszedł nawet jednocentymetrowy spalony, to protokół bezwzględnie nakazuje odgwizdać przewinienie (i odwołać bramkę, czerwo, albo karnego).
Ostatnio zmieniony śr sty 18, 2023 10:23 pm przez madridcampeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Kuriozalna jak kuriozalna bo wygląda jak nagradzanie za chujowość, ale może lepszych po prostu nie ma jeśli alternatywą jest wybieranie z Segunda? :D w każdym razie lepiej się orientujesz więc z niczym się nie kłócę.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Wystarczyło nie kombinować jak koń pod górę i nie wprowadzać tej zasady, że jako sędzia VAR może siedzieć tylko któryś ze wspomnianej piątki specjalistów (jeszcze przecież Jaime Latre tam doszedł pół roku temu - swoją drogą kolejny zdegradowany xD pardon, zapomniałem) lub arbiter z rangą międzynarodowego i zostawić to tak, jak było do 2020/2021, gdy przeciętniacy bez perspektyw na międzynarodowego typu Melero López czy González Fuertes też mogli varować. 1,5 roku temu się to zmieniło i od tamtego czasu nie mogą. Wówczas nie potrzebowaliby aż tylu specjalistów od VAR.

Wystarczyliby Estrada i González, którzy obsługiwaliby - tak jak teraz - większą liczbę meczów. Można by ich dawać na te ważniejsze. Natomiast tym słabym po degradacji, którzy spadli z Primery, ale jednocześnie nie mogą już wrócić do Segundy, dać na pocieszenie możliwość bycia varowcem 1 meczu na kolejkę przez co najwyżej dwa lata, jeśli już chcą być tak eleganccy i dyplomatyczni i nie wyrzucać ich na bruk.

Obecnie wskutek tych "genialnych" zmian obsługują oni średnio co drugi - trzeci mecz, a potem dziwić się, że wychodzą z tego takie kwiatki.
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Lahoz jednak nie konczy kariery
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Mówiłem, że to bujdy jakieś. Popraw linka, bo ten powyżej odnosi do tego fake newsa sprzed 2 tygodni, że kończy.
Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: lukexpl »



Różnice.
Volfgang
Posty: 200
Rejestracja: ndz cze 06, 2021 12:48 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Volfgang »

Widać wyraźnie, że gość kopie Dembelego piszczelem w podeszwę.
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: minusek »

Screeny to trochę mało. Przydałyby się filmiki do oceny szybkości akcji i impetu.
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: minusek »

Jebana kpina
MAS
Posty: 48
Rejestracja: wt cze 01, 2021 5:55 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: MAS »

Jebana kpina
Awatar użytkownika
rayo
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 01, 2021 1:12 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: rayo »

Oj tak, przyznaje że totalny wał ....
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Hahahahahahaha
Awatar użytkownika
Skurwibak
Posty: 127
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:33 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Skurwibak »

tam taka ręka, że przy okazji gość z Athletic był faulowany :| jebani
ODPOWIEDZ