Sędziowanie w Hiszpanii

Awatar użytkownika
Gondola.
Posty: 785
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 3:39 pm

Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Gondola. »

Temat pod honorowym patronatem @madridcampeon :D

Poziom sędziowski na Półwyspie Iberyjskim jaki jest każdy widzi, to miejsce na wylanie swoich żali, skrytykowanie, obrzucenie mięsem, zrównanie z ziemią sędziów i ich decyzji. Czasem też pewnie na pochwały, ale na to każdy musi sobie zasłużyć ;)

Zresztą patrzcie jak ten temat aprobuje najlepszy hiszpański sędzia:

Obrazek
Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: lukexpl »

Todo ok, jak zawsze.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Gondola. pisze:Temat pod honorowym patronatem @madridcampeon
No nareszcie! :D Z niecierpliwością czekam na degradacje i awanse, o których dowiemy się po barażach. Po zakończeniu kariery sędziego głównego przez Estradę Fernandeza spadnie zapewne tylko jeden arbiter.

Żywię nadzieję, że będzie nim Figueroa Vazquez lub Medie Jimenez, przy czym obstawiam tego pierwszego. Tak się pechowo składa, że Estrada, podobnie jak Medie, też jest z Katalonii. Być może Velasco nie będzie chciał, żeby ubyło dwóch z tego samego komitetu.

A szkoda, bo gość jest bezkonkurencyjny w byciu fatalnym. No ale za Figueroą również płakać nie zamierzam. :twisted:
Awatar użytkownika
Sajdak
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 1:03 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Sajdak »

Złe wieści :D
Mateo Lahoz zakończy karierę po Euro 2020
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Już pytałem Skurwibąka w temacie o EURO, ale nie zaszkodzi jeszcze raz. Skąd ten pomysł? To nieprawda.
Awatar użytkownika
Skurwibak
Posty: 127
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:33 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Skurwibak »

Mignęło mi gdzieś na FB i na którejś stronie sportowej, fejk? :(
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Owszem.
Awatar użytkownika
Skurwibak
Posty: 127
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:33 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Skurwibak »

Weź bo się ucieszyłem :roll: Chociaż finał zajebiście sędziował, inne wytyczne w LM? Czy o co chodzi?
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Skurwibąk pisze:Weź bo się ucieszyłem :roll:
Nawet Estrada Fernandez, który nie był największym pupilkiem Velasco Carballo, dostał pompatyczne pożegnanie w postaci finału Pucharu Króla, a w ostatniej ligowej kolejce, w meczu Levante - Cadiz, również szpaler od piłkarzy.

Czy widzieliśmy podobne sceny w meczu Athletic - Real? No nie, nie widzieliśmy.
Drugi z finałów dostał natomiast Martinez Munuera, a z całą pewnością gdyby Mateu zamierzał przedwcześnie skończyć karierę, to otrzymałby go on.

Wniosek nasuwa się sam - se queda.

Ciekawi mnie, skąd w ogóle ten fake news się wziął? Stąd, że popłakał się przy rozdawaniu medali za finał? Normalne. Drugiego finału nie dostanie, na Mundialu już był, na najbliższy pojedzie - podejrzewam - Del Cerro Grande. No to się wzruszył, ale żeby z tego powodu pomyśleć, że kończy karierę boiskową? Nie przesadzajmy. ;)
Skurwibak pisze:Chociaż finał zajebiście sędziował, inne wytyczne w LM? Czy o co chodzi?
Skupienie na finale, zwieńczenie kariery i minimalizowanie gwiazdorzenia, a to za to ostatnie głównie się go krytykuje. Wiedział, że to nie moment ani miejsce na pajacowanie. Natomiast jeśli chodzi o jakość sędziowania, to naprawdę są w Hiszpanii dużo gorsi od niego i nigdy nie był to jakiś fatalny sędzia. Pomyłki miewa - niektóre głośne, niektóre mniej, jak każdy w sumie, ale w porównaniu do takich wspomnianych Medie Jimenezów, Figueroów Vazquezów, Diazów de Merów Escuderosów, czy nawet naszego "ulubieńca" z Lanzarote, który nie wiem, czy wiecie, ale też był w finałowej ekipie jako sędzia VAR, to wygląda przy nich wręcz jak Pierluigi Collina.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Wiem, że Skurwibąk nie będzie z tego zadowolony, no ale jako szefowi tematu wypada mi poinformować.

Z tym Mateu jest oczywiście dokładnie tak, jak pisałem - ani myśli o zakończeniu kariery. Nie wiem, skąd to się w ogóle wzięło, ani kto tę bzdurę wymyślił - shame on him.

Ba, wręcz przeciwnie! On jest bardzo ukontentowany faktem, że stare przepisy i kryterium wiekowe zdążyło odejść do lamusa przed jego czterdziestką piątką. :ptak: Sędziowanie ani trochę mu się nie znudziło i chce gwizdać jeszcze przez kilka sezonów.

Łapcie świeżutki wywiad. Jeszcze ciepły!
https://elpais.com/deportes/2021-06-06/ ... umnos.html
czarzinho
Posty: 18
Rejestracja: czw cze 03, 2021 8:37 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: czarzinho »

Jest duże prawdopodobieństwo, że hiszpańskie nadaplete kadry da furtkę Lahozowi do sędziowania finału. Zdarzały się już takie sytuacje w przeszłości, że jeden sędzia prowadził finał LM, a następnie turnieju kadr narodowych. Acz jest paru "weteranów", którzy finałem mogą chcieć ukoronować swoje kariery.

BTW - ktoś wie, dlaczego na liście sędziów Euro nie ma Skominy?
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Na Law 5 pisali, że miał długotrwałą kontuzję, a jako że Vincić ma za sobą udany sezon, to Rosetti wziął jego.
Awatar użytkownika
Skurwibak
Posty: 127
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:33 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Skurwibak »

:thumbdown:

Jeszcze przedwczoraj na twitterze jakiś gość z +80k subów pisał, że kończy karierę, oczywiście źródła brak :ptak:
Awatar użytkownika
Skurwibak
Posty: 127
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:33 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Skurwibak »

Lahoz pokazał klasę w meczu Portugali z Francją :potwor:
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

O, fajnie, żeś napisał posta, bo byłbym zapomniał! Mam kilka świeżych informacji ze świata hiszpańskiego sędziowania.

1. Z satysfakcją ogłaszam, że spełniły się moje pragnienia - żegnamy Mediego Jimeneza! :thumbup: Żegnamy w połowie, ale tej ważniejszej - nie będzie już pełnił roli sędziego głównego.
Przekwalifikowali go na wyłącznie VAR-owca, mimo że ma tylko 37 lat, bo doszli do oczywistego wniosku, że na boisko jest za słaby jak na ten poziom. Podobny manewr, jak niegdyś ze "starszym" Iglesiasem Villanuevą, bo nie wiem, czy wiecie, ale w drugiej lidze czai się jego młodszy brat. :krzywy:

2. Estrada Fernandez, który skończył karierę boiskową, przyjął propozycję kontynuacji pracy, ale oczywiście też tylko na VAR-ze.

3. Nowym sędzią międzynarodowym, po tym, jak zwolniło się miejsce, został Soto Grado.

4. Dwaj nowicjusze sprzed roku, którym ubiegły sezon nieszczególnie się udał, a więc Diaz de Mera Escuderos oraz Figueroa Vazquez, dostali drugą szansę. Jeśli któryś z nich się w tym sezonie nie poprawi, to czeka go degradacja.

5. Znamy też dwóch nowych sędziów pierwszoligowych. Jednym z nich będzie oczywiście zdobywca trofeum Vicentego Acebedo na poziomie Segunda División, a więc Muñiz Ruiz, natomiast drugim Ortiz Arias. Życzymy, żeby zaliczyli bardziej udane wejście do pierwszej ligi od sędziów wymienionych w punkcie czwartym.

Są też inne zmiany - i to niemałe, które będą miały miejsce od sierpnia, ale napisać o nich szerzej jeszcze będzie czas.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Kilka filmików instruktażowych, to fragmenty dzisiejszej konferencji CTA. Velasco, Undiano i Clos tłumaczyli między innymi nieprzepisowe zagrania ręką. Pojawiły się nawet video-przykłady. Serdecznie zapraszam do oglądania.










Powiedziano również kilka słów na temat tzw. "miękkich karnych".



Cała konferencja prasowa do obejrzenia tutaj:

Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Ja dobrze rozumiem że ten drugi przykład karnego z Getafe-Elche nie będzie teraz gwizdany?
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Dobrze rozumiesz.
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: minusek »

Zobaczcie sobie za co przyznali karnego dla Valencii w meczu z Granada. :psyduck:
Awatar użytkownika
Domel Madridista
Posty: 134
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:09 pm
Lokalizacja: Sztokholm
Kontakt:

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Domel Madridista »

Ma ktoś link?
"Najlepszą obroną jest... atak" Florentino Pérez
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: labeleq »

@madridcampeon

Czy var sprawdza faule w trakcie meczu? Mam wrażenie, że Canales wczoraj powinien wylecieć za ten łokieć.
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: minusek »

Sprawdza. Interweniuje tylko w przypadku oczywistego czerwa. Widocznie uznali, że żółta się broni.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Potwierdzam słowa minuska. ;) Taka sytuacja miała miejsce już nawet w tym sezonie, na przykład w rywalizacji rozpoczynającej rozgrywki ligowe, gdy Iglesias Villanueva zawołał Gila Manzano do monitora w sprawie czerwonej kartki dla Guillamona za faul na Maksimoviciu w środku pola. Chodzi o 1. minutę meczu Valencia - Getafe.



Wprawdzie nie był to łokieć, ale oczywiście w ich przypadku VAR jak najbardziej również może interweniować. Oczywiście tylko i wyłącznie wówczas, gdy bezdyskusyjnie należy się bezpośrednia czerwona kartka.

Natomiast jeśli chodzi o przypadki, w których należy się kartka żółta, to wtedy sędzia VAR nie interweniuje - jest to kategorycznie wykluczone. Nawet gdy faulujący ma już jedną żółtą na koncie i byłaby to dla niego druga, a w konsekwencji czerwona, wideoweryfikacja jest niemożliwa.
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: labeleq »

Ok. To wiele tłumaczy. Dzięki.
Awatar użytkownika
TWL64
Posty: 321
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: TWL64 »

Faul na Rodrygo to karny i faul Benza przy anulowanym golu wątpliwy - moim zdaniem.
Co sądzicie?
A triunfar en buena lid, defendiento tu color!
ODPOWIEDZ