Sędziowanie w Hiszpanii

Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Nowy sezon, a te łamagi dalej takie same. Brak zcerwa dla Dembele za łokieć, brak czerwa za reke Celty w polu karnym, brak karnego i reakcji varu w Espanyolu.
Jeszcze co do karnego u nas to Lesze Ołowski mowi, że nie ma podwojnego karania i albo karny albo reka. Czołowy mejwen i nie wie jakie sa przepisy
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Oni się nie nauczą tych przepisów, ani protokołu VAR, nawet jeśli przez 100 kolejnych lat komentowaliby tę ligę - mówię zarówno o Canal+, jak i o Elevenie. Ostatnio znowu jakiś orzeł (nie pamiętam który) w meczu Mallorca - Betis przy faulu w pobliżu linii pola karnego dziwił się, że główny nie podchodzi do monitora sprawdzać, czy było na linii, czy jednak przed.

A w protokole VAR jasno stoi, że miejsce faulu mierzy/ocenia VAR i główny nigdy nie podchodzi tego weryfikować.
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

I kolejny wielbłąd z karnym. Do tego osmieszajacy sie komentator , ze od TEGO seoznu nie gwizdza miekkich karnych : :wysmiewacz: . Przede wszystkim miekkich juz od poprzeniego, po drugie to nie był miekki karny, a po trzecie VAR do pizdy. Dobrze, ze zawołal w akcji z Ceballosem, ale pokazywanie stopklatek do tez poroniony pomysł.
minusek
Posty: 1365
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: minusek »

Zgadzam się, ewidentna kosa w stopę i karny na Vinim.

Dla mnie ta czerwona dla bramkarza tez dziwna. Nic by z tej akcji nie było, bo piłka poszła do gościa na spalonym. Bramkarz spóźniony, Ok, ale Dani ostro poszedł na te pilke z wysoko wyprostowana noga. Żółta i tyle. Chociaż to tylko moje czucie akcji, bo może wg przepisów było ok.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1715
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Te same odczucia co do czerwa. Nie rozumiem karania takich fauli czerwem i myślę że to bardziej pokierowane tym że po akcji padł VARowany gol i sędzia musiał dać czerwo by się wytłumaczyć, a w każdej innej sytuacji to żółta. Z czerwem coś takiego spotyka się głównie gdy pod tak uniesiony korek obrońca wstawi głowę, albo przy wyjątkowo agresywnej nakładce.
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 162
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Co?

Ceballos jest pierwszy przy piłce, gdyby bramkarz nie popełnił faulu to - czysto hipotetycznie - Dani mógłby przejąć tę piłkę, mając pustą bramkę przed sobą. Przerwanie 100% szansy na zdobycie bramki, faul poza polem karnym więc nie ma "podwójnej kary". Sytuacja bardzo klarowna, oczywista czerwona kartka, nie ma tutaj żadnej dyskusji.
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Ale ten gol po akcji Ceballosa nie zostal by uznany, wiec czerwo nie jest z tym zwiazane. Czerwo pokazane dlatego , ze Ceballos wychodzil na czysta pozycje. I jak dla mnie czerwo ewidentnie.
Edit.
A w ogole wg mnie to sedziego VAR po to zawolal, bo bylo to czerwo. inaczej spalony i po temacie, VAR nie wolal na takie faule i po zolte kartki.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1715
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Nie trzeba niczego oceniać hipotetycznie tylko spojrzeć co się stało - Ceballos nie wychodził na czystą pozycję tylko odegrał czubem do kolegi. Piłki by nawet z powrotem nie dostał. Faul niczego nie przerwał skoro Rodrygo trafił i to tylko dekiel z gwizdkiem dał faul w druga stronę początkowo.

Wiem że VAR nie woła na żółte, to też zasugerowałem tj. że sędzia dał czerwo bo był zmuszony VARową interwencją. Dla mnie czerwo za ten incydent bardzo wątpliwe, ale nie mam zamiaru płakać nad czymś tak mało istotnym. Dla mnie, o ile tam nie było spalonego bo już nie pamietam powtórek, jest po prostu bramka Rodry i żółta dla bramkarza za kopnięcie przy asyście.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Wiem że VAR nie woła na żółte, to też zasugerowałem tj. że sędzia dał czerwo bo był zmuszony VARową interwencją.
Nie był zmuszony. Nawet jeśli sędzia VAR woła twierdząc, że dana sytuacja boiskowa jest ewidentną czerwoną kartką, to główny ma prawo mieć inne zdanie i pokazać kartkę żółtą. Były już podobne sytuacje np. w meczu Sevilla - Espanyol w lutym 2020 roku. Gdyby Melero wczoraj uznał, że jednak to tylko żółtko, to mógł wlepić żółtko.

Decydujący głos ma zawsze arbiter główny.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1715
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

No ok, teraz patrzę po powtórkach i był 1.5 metrowy spalony więc o bramce nie ma mowy. Czerwa dalej jednakże nie czaję skoro Ceba odgrywając czubem do zawodnika na pozycji spalonej kończy w efekcie akcję więc o jakim wychodzeniu na czystą pozycję można tu rozmawiać? A jeżeli nie wychodzi na czystą pozycję to faul nie jest na czerwo.
arturzyx

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: arturzyx »

@Goldschmidt Jak nie wychodzi na czystą jak bramkarz był ostatni na 16m? Piłka nie leciała tak szybko, żeby nie zdążył i był przodem do kierunku akcji w porównaniu z przeciwnikami? Jeden przeciwnik wracał za nim, ale to już po faulu i tak musiałby zmienić kierunek, więc Ceballos byłby pierwszy przy piłce. Rodrygo nie ma znaczenia w tej akcji, bo nie musiał dotykać piłki w ogóle. Strzelił, bo Ceballos został powalony i nie pobiegł dalej. Gdyby Hiszpan utrzymał się na nogach, to Rodrygo zdając sobie sprawę, że może być na spalonym zostawiłby mu piłkę i ten by ładował do pustej
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1715
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Ale o czym ty piszesz? Jakie pobiegł dalej? On by nigdzie nie pobiegł bo by tej piłki nie przyjął, była od niego zdecydowanie za daleko i odgrywał ją czubem do typa na spalonym. Prędzej byłaby kosa od gościa który oberwał przy wyjściu bramkarza czy strata na rzecz gościa z 5 goniącego za akcją niż jakieś stuprocentowe okazje na strzelenie bramki. Rodrygo nie jest w żadnym wypadku w pozycji udawania że nie jest częścią akcji (skoro sekundę wcześniej walczył o górną piłkę) i spalony przy piłce idącej w jego stronę byłby gwizdany niezależnie od zamiaru Ceballosa.

I tak to nie ma żadnego znaczenia. Kartka dziwna i przesadzona skoro mecz był w zasadzie zakończony.
Zresztą jestem przekonany że gdyby to Tibo zaliczył taki babol przy wyjściu to biadoleniu kibiców o niejasne kryteria nie byłoby końca :D
Awatar użytkownika
kabanog
Posty: 258
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 11:33 am

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: kabanog »

arturzyx pisze: pn sie 29, 2022 11:16 am @Goldschmidt Jak nie wychodzi na czystą jak bramkarz był ostatni na 16m? Piłka nie leciała tak szybko, żeby nie zdążył i był przodem do kierunku akcji w porównaniu z przeciwnikami? Jeden przeciwnik wracał za nim, ale to już po faulu i tak musiałby zmienić kierunek, więc Ceballos byłby pierwszy przy piłce. Rodrygo nie ma znaczenia w tej akcji, bo nie musiał dotykać piłki w ogóle. Strzelił, bo Ceballos został powalony i nie pobiegł dalej. Gdyby Hiszpan utrzymał się na nogach, to Rodrygo zdając sobie sprawę, że może być na spalonym zostawiłby mu piłkę i ten by ładował do pustej
Pełna zgoda. Nie ma sensu dyskusji, że Ceballos by nie dobiegł. Został powalony przejmując piłkę, nie wiemy co by się działo dalej. Prawidłowa czerwona kartka.
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1715
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Goldschmidt »

Interpretacja że byłaby stuprocentowa sytuacja w oparciu o co argumentowane jest czerwo to wszak nie przewidywanie tego co nastąpiłoby po przejęciu piłki :tak:
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Sedzie w meczu Mallorki sie ladnie zblaznil dyktujac karnego za faul bramkarza, chociaz raz na kolejke var dobrze zareguje.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Fakt, niezła wtopa Diaza de Mery. Jak dla mnie, to on albo Figueroa Vazquez (z naciskiem na tego drugiego) do degradacji po sezonie. Awanse sędziowskie z lata 2020 roku to straszny niewypał. Chyba tylko Vicandi Garrido w połowie poprzedniej dekady był gorszy.
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Tym razem w roli głownej Soto Grado z VARem na czale. Ewidentny karny przy wyniku 1-1 na Placie, a do tego VAR nawet sie nie zajaknał.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Tam rzeczywiście powinien być karny, ale widocznie VAR uznał, że za mało ewidentny. Niektórzy VAR-owcy wciąż pewnie interweniować będą tylko przy jakichś kosach albo czymś podobnym, a ten faul widocznie w opinii Jaimego Latre był za mało dynamiczny na stwierdzenie, że to bezdyskusyjny karny. :bezradny: I chyba rzeczywiście bardziej Soto Grado tu zawalił, bo powinien był to po prostu odgwizdać.

Taki Estrada Fernandez pewnie by zawołał :D On miał zawsze niską tolerancję dla tego typu fauli. Niestety trzeba mieć czasem farta do desygnacji i nawet takie szczególiki mogą zaważyć o wyniku. Zawsze np. zwracam uwagę, że jak na VARze siedzi Gonzalez Gonzalez, to trzeba mieć koniecznie rączki przy sobie w polu karnym, bo on zwykł zagrania ręką traktować bardzo surowo i wołać do sytuacji, do których cała reszta by pewnie nie zawołała.

Niby wytyczne dla wszystkich sędziów takie same, a jednak wciąż różnicę robi to, kto gwiżdże i kto siedzi przed monitorem.
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Tzn dla mnie byl ewidnetny i dziwi mnie, ze VAR noe zawolal, a np zawolal sedziego w akcji z Wiliamsem. Tam w zyciu bym karnego nie podyktowal
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Heh, czyli trafiłem w punkt, bo akurat w meczu Athleticu siedział na VARze właśnie Estrada Fernandez, więc sprawdza się to, co napisałem wyżej i co nim zawsze myślałem. :bezradny:
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Musz zwrocic uwage na tych varowcow w nastepnycj kolejkach. Kurde jeszcze w jednym meczu glowny sie zagapil, ale VAR dupsko uratowal, a karny byl ewidentny.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

Obserwuj, obserwuj, polecam! Szybko dostrzeżesz te szczególiki i z czasem już będziesz wiedział po desygnacjach, czego się w danym meczu spodziewać.

Toż nawet ten cały Soria z Chiringuito przy okazji dyskusji o problemach z huliganami na trybunach opowiadał kiedyś, że gdy pracował dawno temu jako delegat Sevilli, to jak ogłaszali sędziów na daną kolejkę, to od razu uczulał w klubie piłkarzy, trenera, czego dany sędzia nie lubi i z czym się na boisku pilnować. Bywało, że dzwonił nawet do prezesa, który był w układach z Birisami (odpowiednikami Ultras Sur czy Frente Atletico), żeby siedzieli cicho jak mysz pod miotłą, jak im się decyzje sędziego nie będą podobać, bo dany arbiter (chyba wspominał o Perezie Lasie) bardzo nie lubi, gdy się go wyzywa i z premedytacją zaczyna gwizdać na niekorzyść danego zespołu, gdy lecą w jego stronę bluzgi z trybun.

I mimo że ten program to mem, to akurat w to wierzę. Na znajomości tego światka sędziowskiego naprawdę można sporo punktów oszczędzić. Kuriozum, ale tak rzeczywiście jest.

Edit: o, znalazłem to:

Awatar użytkownika
TWL64
Posty: 321
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:29 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: TWL64 »

Kessie w ciągu kwadransa trzy razy przyjebał rywalowi łokciem, oczywiście bez żadnych konsekwencji.
A Ołłowski burak bordowy pieprzy, że wślizg Ferlanda to co najmniej ten sam kaliber co rzeźnictwo Reinildo.
A triunfar en buena lid, defendiento tu color!
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 635
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: madridcampeon »

No to co, kogo życzycie sobie/obstawiacie na Klasyk? :mysli: Odpadli z puli Gil Manzano, Mateu Lahoz, Munuera Montero i Cuadra Fernández.

Jak tak patrzę na te destynacje ostatnio, to obawiam się, że nie spodoba się Wam wybór sędziego w przyszłym tygodniu. Ciekawe, co tam chodzi Medinie po głowie...
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Sędziowanie w Hiszpanii

Post autor: Marcins »

Chyba nie chcesz nas straszyc tym rudzielcem katalonskim?
Figuero,Moze Martinez, ale on nie sedziowal barsy w weekend?
ODPOWIEDZ