Nieruchomości

KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Nieruchomości

Post autor: KarBar »

Temat nieco wywołany do tablicy w koronawirusie.

Ceny mieszkań ciągle w górę, ani wirus ani nowy Ład tego nie zmienią.

Dla mnie osobiście najgorsze wieści idą ze składów budowlanych gdzie ceny walą bardzo ostro, a budowa domu zbliża sie do Jedynki i sześciu zer.

Macie jakieś doświadczenia?
Jakieś plany na najbliższy okres?

U mnie był plan budowy. Jest działka, jest projekt tylko te wyceny. Co jedna to po 700k do stanu developerskiego.
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: labeleq »

Projekt projektowi nierówny...
Mi wycenili stan deweloperski na ok 400-450.

Co tam za willę chcesz postawić?
KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: KarBar »

https://www.extradom.pl/projekt-domu-salsa-WAH1726

Kiedy miałeś wycenę?
Bo ja pierwszą w lutym - na 479k netto. Ale teraz przy obecnych cenach najtaniej wycenę dostałem 670k za developerkę.

Jasne, że da sie taniej. Jak wezmę po kolei ekipy to surowy zamknięty zamknę w 300/320k i potem ocieplenie, elewacje, instalacje, tynki, wylewki ok 200 więc teoretycznie w tych 500 metodą gospodarczą mam szanse się zmieścić.
Ale za tym trzeba będzie latać, kombinować, dzwonić, ustawiać jedną ekipę do drugiej. Dlatego chciałem konkretnego wykonawcę.

A jaki Twój projekt?
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: labeleq »

Ja robiłem wycenę pod koniec zeszłego roku, teraz jak mówisz, to boję się robić aktualizację :ptak:
mamy przekształconą wersję tego domu:
https://www.archon.pl/projekty-domow/pr ... 24b6390945

..aczkolwiek pewnie będziemy musieli zrobić aktualizację niebawem i zmienić znowu kilka rzeczy. :potwor:
KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: KarBar »

Fajny ten projekt, też braliśmy go pod uwagę. Wygrał ostatecznie tamten, chociaż to też nic pewnego.

Wczoraj oglądałem domy od developera - kupuje się od niego działkę z rozpoczętą budową i podpisuje umowe na wykonanie domu. Wychodzi fajnie cenowo i wróciła wizja domu parterowego.
Ale do sedna.
Domy które zaczynał budować na początku tego roku kosztowały 490 tysi, teraz jak zacznie budować to ten sam dom to już 590.

Podawał tylko dwa przykłady wzrostu cen:
Okna od stycznia 25% podwyżki
Stal od początku roku ok 80% podwyżki.
Jeszcze jest moment kiedy robocizna nie poszła mocno w górę, ale z różnych źródeł wiem że od października sama usługa też wystrzeli. Wszyscy tłumaczą się inflacją.

Masz ofertę od jednego wykonawcy? Czy kilka ekip?
Jaki region Polski?
Bo to też ma znaczenie. Na Śląsku np jest drogo.

Ogólnie na fb znalazłem grupę ludzi którzy budują mój projekt. Niedawno jeden gość skończył (budowę zaczął na początku 2020 więc ceny sporo lepsze) - nie licząc działki i ogrodzenia wydał na dom 970 tysięcy.
Fakt faktem, mnóstwo kasy tam poszło na wykończenie, ale to nawet gdyby zaoszczędzić to przeraża mnie inwestycja na poziomie miliona złotych (dom + działka + ogrodzenie + zagospodarowania z zewnątrz).

Kolejna kwestia to właśnie zagospodarowanie terenu z zewnątrz. Znajomi właśnie zmieniali trawnik, robili nawodnienie, kładli siatkę na krety i nowa trawa. Trawnik ok 300m2 - 17 tysi.
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: labeleq »

Dolnośląskie. Robiłęm tylko wstępną wycenę w jednej firmie, bo jeszcze mi się nie spieszy z budową tego "wyarzonego domu". Mamy gdzie mieszkać i jest w miarę komfortowo, ale zobaczymy, co jeszcze zdecydujemy.
Działkę już mam, kupiłem 3 lata temu, jak dowiedzieliśmy się o ciąży :)
Sama działka w ciągu tych 3 lat skoczyła na wartości o ok 20% (mam porównanie do działki obok o tym samym kształcie i metrażu sprzedanej w lutym/marcu tego roku)

Generalnie robi się niezła sieka z tymi cenami. Czytałem też artykuł na ten temat, w którym pokazywali różnice w poszczególnych grupach produktów:
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ch/k8n3ps1

Z jednej strony cłowiek chciałby jak najszybciej to wybudować, a z drugiej obawia się, co się odpierdoli w ciągu najbliższych 2 lat i po wyborach...
KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: KarBar »

Tak, działki też mocno lecą. Ja w tym roku kupiłem. Liczę że w przyszłym roku już będzie warta 20% więcej.
Więc jeśli teraz zdecydujemy się na coś od developera to działka będzie po prostu inwestycją.

Najgorzej że nikt nie spodziewa się spadków cen.
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: labeleq »

A wartość nieruchomości kiedykolwiek spadała w okresie 2-3 letnim?
Nie mówię oczywiście o jakiś wyludniających się nałych miejscowościach bez perspektyw, tylko okolice większych ośrodków, czy średnie miasta.
KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: KarBar »

Od lat nie spada wcale.
Nie widać żadnego światełka żeby mogły ceny spadać.
Tylko i wyłącznie jakiś wynalazek pt dobry a bardzo tani surowiec do budowy.
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Awatar użytkownika
labeleq
Posty: 501
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:40 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: labeleq »

Czyli szans na spadek nie ma wcale...
KarBar
Posty: 538
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 4:57 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: KarBar »

Z racji tego że 3 lata temu kupowaliśmy mieszkanie, teraz od pół roku myślimy o domu to staram się dużo rozmawiać z ludźmi z branży. Obecnie nawet jak ludzie tracą prace i są zmuszeni wystawić mieszkanie na sprzedaż bo nie ma jak opłacać kredytu to i tak wystawiają wysoko bo nie ma problemu ze sprzedażą. "bogaci" /inwestorzy weszli dużymi butami, skupując mnóstwo i trzymając na wynajem lub za jakiś czas na sprzedaż.
Znajomy wynajmuje właśnie mieszkanie, nowy blok developerski. Gość od którego wynajmuje kupił całe dwa piętra pod najem.

Inna sytuacja jest jeszcze w takiej sytuacji jak macie Wy - nie spieszy się wam, możecie robić na spokojnie, krok po kroku m, szukać okazji cenowych, może zastępować czymś podstawowe materiały (ostatnio obiło mi się że testują coś co może zastąpić styropian).
Ryzyko polega tylko na tym że usługa będzie szła w górę i tak długo jak ludzie będą budować, a raczej w najbliższych 3/4 latach będzie tal się dziać to ceny będą mocno trzymane.
Wszystko będzie dobrze :krzywy:
Alternative
Posty: 394
Rejestracja: pn maja 31, 2021 6:11 pm

Re: Nieruchomości

Post autor: Alternative »

labeleq pisze: pt cze 11, 2021 10:16 am A wartość nieruchomości kiedykolwiek spadała w okresie 2-3 letnim?
Nie mówię oczywiście o jakiś wyludniających się nałych miejscowościach bez perspektyw, tylko okolice większych ośrodków, czy średnie miasta.
Oczywiście. Jak jebło po Lehman Brothers, to ceny nieruchomości były w trendzie spadkowym aż do 2013 roku (w Polsce). I zasadniczo tak działają ruchy na rynkach nieruchomości - reagują wolno i z dużym opóźnieniem.

I co ważne, mówimy o spadkach cen nominalnych. Realnie trzeba to jeszcze skorygować o inflację i wtedy wychodzi istna rzeź.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-zm ... 02631.html
ODPOWIEDZ