Pogoda

zetep
Posty: 53
Rejestracja: śr cze 02, 2021 1:50 pm

Pogoda

Post autor: zetep »

Nasza pogodynka nie założyła tematu?
Madrid, jaki będzie czerwiec? cały tak ciepły? :D
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

Na to wygląda.
Gehu
Posty: 362
Rejestracja: czw cze 03, 2021 9:52 am

Re: Pogoda

Post autor: Gehu »

Mnie interesuje ostatni przedostatni weekend lipca + ostatni tydzień lipca. Jaka pogoda nad Bałtykiem?

Tak wiem.. mogłem od razu napisać do wróżbity Macieja. :D
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

No niestety, ale sam sobie odpowiedziałeś. Teraz nic nie jestem w stanie powiedzieć o tym okresie. ¯\_(ツ)_/¯
zetep
Posty: 53
Rejestracja: śr cze 02, 2021 1:50 pm

Re: Pogoda

Post autor: zetep »

madrid, a jakieś burze w lubuskim w najbliższym czasie?
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

Na razie nie.
Awatar użytkownika
TWL64
Posty: 321
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:29 pm

Re: Pogoda

Post autor: TWL64 »

zetep pisze: wt cze 08, 2021 1:38 pm madrid, a jakieś burze w lubuskim w najbliższym czasie?
Zetep, mieszkasz w lubuskiem czy tylko bywasz?
A triunfar en buena lid, defendiento tu color!
zetep
Posty: 53
Rejestracja: śr cze 02, 2021 1:50 pm

Re: Pogoda

Post autor: zetep »

mieszkam ;)
Awatar użytkownika
TWL64
Posty: 321
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:29 pm

Re: Pogoda

Post autor: TWL64 »

Spytałem, bo pisałeś w temacie "Wędkarstwo", a ja właśnie w lubuskiem łowię rybki :potwor: Uwielbiam tamte rejony, piękne jeziora i przede wszystkim mało ludzi. Jeżdżę tam co roku :thumbup:
A triunfar en buena lid, defendiento tu color!
zetep
Posty: 53
Rejestracja: śr cze 02, 2021 1:50 pm

Re: Pogoda

Post autor: zetep »

jakie miejscowki masz? ;)
Awatar użytkownika
TWL64
Posty: 321
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:29 pm

Re: Pogoda

Post autor: TWL64 »

Sulęcin i okolice. Wynajmuję domek lub pole namiotowe w Ostrowie, mają tam fajne łowisko, ogólnie pozytywna miejscówka. Kiedyś odwiedzałem też Kormorana.
Bywam też w Lubniewicach, w Łagowie itp :thumbup:
A triunfar en buena lid, defendiento tu color!
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

@madrid, pamiętam, że pisałeś kiedyś, że pogodę można przewidzieć z bardzo dużą dokładnością do trzech dni w przód, wszystko powyżej to wróżenie z fusów. Stąd moje pytanie - czy tak samo jest z samym wiatrem?

Co do łowienia ryb, wędkarz ze mnie żaden, ale raz na ruski rok połowić lubię, a przede wszystkim kocham ryby jeść. Miałem w tym roku płynąć na śledzie, ale podobno prawie ich nie było w zatoce, więc trzeba będzie nadrobić za rok. Za to w piątek pierwszy raz od bardzo dawna jadłem karasia, oczywiście złapanego tego samego dnia i znowu naszła mnie ochota na jakieś wędkowanie. Dawno mi tak żadna ryba nie smakowała.
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
vaclav
Posty: 43
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 11:36 am

Re: Pogoda

Post autor: vaclav »

hugh hefner pisze: pn cze 14, 2021 1:32 pm @madrid, pamiętam, że pisałeś kiedyś, że pogodę można przewidzieć z bardzo dużą dokładnością do trzech dni w przód, wszystko powyżej to wróżenie z fusów. Stąd moje pytanie - czy tak samo jest z samym wiatrem?
Pozwolę się lekko wtrącić. Odnośnie ogólnie pogody na 3 dni do przodu zawsze bardzo polecam Meteo.pl - sprawdza się bardzo dobrze także właśnie w kontekście wiatru. A bardziej szczegółowe wiatry, ale tylko 24 godziny do przodu, to polecam apki dla tych, co latają dronami :D
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

Żaden serwis nie jest tak dokładny jak madrid, trust me.

Apki znam, problem polega na tym, że nawet one regularnie się mylą. :c
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

hugh hefner pisze:@madrid, pamiętam, że pisałeś kiedyś, że pogodę można przewidzieć z bardzo dużą dokładnością do trzech dni w przód, wszystko powyżej to wróżenie z fusów. Stąd moje pytanie - czy tak samo jest z samym wiatrem?
W półroczu chłodnym jest podobnie, a latem prognozy wiatru na okres 3 dni są w zasadzie nawet nie dokładne, ale wręcz pewne.

Latem wahania ciśnienia są znacznie mniejsze, a jego pole o wiele bardziej regularne, dlatego pomyłki zdarzają się właściwie tylko przy jakichś bardzo dziwnych sytuacjach meteorologicznych.
Ostatnio zmieniony pn cze 14, 2021 3:46 pm przez madridcampeon, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

1. To czemu aplikacje dalej robią mnie w siusiaka? :pepe:
2. Będziesz musiał zastąpić mi aplikację. :potwor:
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

Nie mam pojęcia. Czego używasz, WeatherPro? Tyś nie skądś znad morza czasem? Tam czasami apki ssą pałkę jeśli chodzi o prognozę bryzy i bez weryfikacji synoptyka jest lipa. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Niejednokrotnie to też prognozę temperatury kopie - kiedyś znajoma mojej mamy zapytała, czemu jest tak zimno, przecież miało być 30°C. Okazało się, że ta jej prognoza komórkowa nie widziała bryzy i zamiast 30°C było 18°C.

Chyba że coś źle kojarzę z tym Twoim miejscem zamieszkania. :D
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

Dobrze kojarzysz. Ostatnio (tj. rok temu) windy i wind finder.
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

To, co jest na Windy, to jest prognoza modelu GFS. On fajnie prognozuje średnią prędkość wiatru na godziny południowe, poza tym jest kiepski, jeśli o wiatr chodzi. A do porywów to już w ogóle jest bezużyteczny. To naprawdę lepiej już na stary dobry UM patrzeć.

Wejdź sobie tutaj:
http://www.meteo.pl/ , kliknij "mapy szczegółowe", a potem "wiatr przyziemny". Gwarantuję, że będzie lepiej.
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

UM?

O, edytowałeś jak odpisywałem. Dzięki wielkie.
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

Będzie lepiej. GFS to jest model stworzony do czego innego. Prędkość średnią to on liczy chyba przestarzałą metodą na podstawie wiatru geostroficznego. W taki sposób to prognozowano jeszcze za komuny w czasach Wicherka, kiedy "Biblią Synoptyki" była "Meteorologia synoptyczna" Zwieriewa. Mniej więcej ten okres. Wychowały się na tym dziele ze dwa pokolenia meteorologów, no ale nie ma siły, żeby w dzisiejszych czasach to kogoś zadowalało. Ten model w kwestii wiatru nawet nieszczególnie zwraca uwagę na lokalne warunki i obszar niżu. Notorycznie zawyża wiatr w przedniej części i zaniża w tylnej.

GFS to świetny model, ale do innych potrzeb. Prognoz burz na przykład sobie bez niego nie wyobrażam. Do wiatru UM powinien się przydać. ;)
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

Dzięki wielkie. Rozmawiałem o tym dzisiaj z kumplem i słyszał od kogoś, że podobno w tych apkach coś niedawno zmieniali, więc może zmienili model prognozowania (czy co to tam jest :P) i jest lepiej, niż myślałem. W każdym razem dzięki za poradę, ogarnę to meteo. A jednak vaclav na czymś się zna. :ptak:
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Pogoda

Post autor: madridcampeon »

Łap ten link, zakładka "prędkość i porywy wiatru". To jest prognoza UM, ale w większej, bardziej czytelnej wersji. Właściwie od razu powinienem Ci ten adres dać. :roll:
https://mapy.meteo.pl/

Ale używaj go tylko do wiatru. Do prognozy opadów, zwłaszcza latem, ten model jest słaby.
Awatar użytkownika
hugh hefner
Posty: 116
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:13 pm

Re: Pogoda

Post autor: hugh hefner »

Zajebiście, dzięki wielkie. Potrzebuję tylko do wiatru, rzadko kiedy sprawdzam normalną pogodę pogody. :D
„Wspaniali Anglicy, jaka szkoda, że nie żyją.”
Alternative
Posty: 394
Rejestracja: pn maja 31, 2021 6:11 pm

Re: Pogoda

Post autor: Alternative »

Madrid, jak to jest, że cały dzień zapowiadają burze, nawet wystawiają pomarańczowy stopień zagrożenia, szamani Google'a dają jeszcze w południe 75% prawdopodobieństwa opadów między 18:00, a 20:00, a finalnie kończy się na tym, że we Wrocławiu jest ściana wody, a już za Opolem jak była Sahara, tak jest nadal? Jak Google, mając takie możliwości, może się tak pierdolnąć z opadami na +6 godzin? To w '44, Alianci potrafili przewidzieć, kiedy nie będzie padać i zaplanować desant na takie krótkie okno pogodowe, a teraz ludzie mając wsparcie komputerów i satelit nie potrafią ustalić czy w tym samym dniu będzie padać? :(
ODPOWIEDZ