Zdrowie i uroda

Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Doświadczył ktoś z was zwichnięcia rzepki? Mowa tutaj oczywiście o sytuacji, gdy rzepka przemieszcza się i zmienia swoje położenie, w moim przypadku prawie o 90 stopni.

Zastanawiam się jakie są konsekwencje takiego urazu. To oczywiste co ma na myśli osoba regularnie sport, a gdy upadłem i zobaczyłem jak wygląda moje kolano pierwsza myśl to była "więzadła". W tej chwili czytam o tym urazie i na jednej ze stron wyczytałem: "Niekiedy może dochodzić do naruszenia struktury elementów amortyzacyjnych kolana – łąkotek, więzadła rzepkowo–udowego przyśrodkowego, a nawet oddzielenia fragmentu kłykcia bocznego kości udowej.". "Niekiedy" - także nie jest to jakąś regułą.

Ogólnie czuję się w miarę dobrze. Po interwencji ratownika medycznego rzepka wróciła na swoje miejsce, a kilka godzin po odniesieniu kontuzji byłem w stanie podejść kilka metrów o własnych siłach i zrobić przysiad/pół-przysiad na prośbę lekarza internisty. Kolano było mobilne, dopóki nie zostało usztywnione. Od tego momentu napuchło trochę bardziej, a mobilność znacząco zmniejszyła się (chociaż w dalszym ciągu jestem zgiąć do kąta 90 stopni, mimo delikatnego bólu na wysokości ścięgna podkolanowego). W domu próbowałem stanąć na jednej, kontuzjowanej nodze i również dałem radę, także jestem dobrej myśli i nie dopuszczam do siebie głosów o zerwaniu.

Ktoś, coś?
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: Goldschmidt »

@IVAN_ZAMORANO
Czytałem sobie wywiady z Royal Rumble (wrestling) i przypomniał mi się twój post, ale nie żebym miał na ten temat zdanie.
On her knee popping out of place during the Rumble:
"I just have knee problems. I’ve always had them growing up playing soccer. My kneecap just sometimes slides out of place, and it sort of goes to the side. Sometimes it will go to the very back of my knee, and then I just have to straighten it, and it goes back. It hasn’t done it for years. So I don’t know what made it do it. I guess I haven’t drank enough water today or eaten enough. Yeah, it slid out for a little bit, but I popped it back in straight away."
https://rajah.com/node/rhea-ripley-talk ... once-again
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Wydaje mi się, że na zwichnięcie rzepki narażone są bardziej kobiety, aniżeli mężczyźni. Trener opowiadał mi, iż na początku swojej zawodowej kariery miał przypadek dziewczyny, która podczas zagrywki w siatkówce źle upadła i rzepka przemieściła się - wyglądało strasznie, ale laska wróciła do aktywności fizycznej już po trzech tygodniach.
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

Może kogoś to interesuje, a może #nikogo, ale z opisu rezonansu wynika, że więzadła całe.

:radocha: :radocha: :radocha:
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: Goldschmidt »

To może w samolot i na atak do Madrytu skoro Benzema gra padakę :ptak:
Awatar użytkownika
IVAN_ZAMORANO
Posty: 159
Rejestracja: pt mar 11, 2022 12:44 am

Re: Zdrowie i uroda

Post autor: IVAN_ZAMORANO »

To tak, jakby Keplera Pepe wstawić na dziewiątkę. :ptak:
ODPOWIEDZ