Podziel się swoim szczęściem

minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: minusek »

Jesteś kibicem Realu Madryt, pewność siebie na pewno nie byla pozorowana. ;) Gratulacje!
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Goldschmidt »

Pomijając polemikę sportową, po 5 latach, obroniłem się. Doktor Gold. Dobrej nocy wszystkim ;*
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: minusek »

Ulala, nieźle doktorku. :brawo:

Jaka specjalizacja, jaki temat i co cie skłoniło do kontynuowania nauki? Chciales/chcesz wykładać? I czy trzeba do ciebie teraz na Pan?

Jeden doktor, drugi doktorant. Na ile, 20 aktywnych użytkowników? Elitarne to forum, a nawet „góra” się zainspirowała i stworzyła swoje madridistas z com :D
Awatar użytkownika
lukexpl
Posty: 1291
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 8:34 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: lukexpl »

Bo Realowi kibicuje elita intelektualna :ptak: Gratki!
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Goldschmidt »

@minusek
Geologia. Temat ogólnie rzecz biorąc dot. poszukiwania metali 'technologicznych' (do użytku w smartfonach, solarach, turbinach wiatrowych itd). Streszczenie pisane dla laików (na tyle na ile byłem w stanie uprościć) w spoilerze jak to kogoś interesuje.

Przemysł europejski (i nie tylko) stoi przed nie lada wyzwaniem energetycznym. Właściwe przejście na tzw. 'gospodarkę nieemisyjną' przez odejście od paliw kopalnych oraz zastąpienie ich źródłami energii odnawialnej, wymaga zabezpieczenia źródeł stosownych materiałów i złóż metali potrzebnych do osiągnięcia tego celu. Są to metale, które często trudno odszukać w odpowiednich ilościach i steżęniu, oddzielić te ważne od bezwartościowych, przetworzyć, lub zastąpić innymi z powodu ich unikalnych właściwości chemicznych. Niob (Nb), tantal (Ta) czy tzw. `metale ziem rzadkich' (ang. rare-earth elements; REE, m.in. lantan - La, cer - Ce, dysproz - Dy) są niezbędne do produkcji rozmaitych części elektronicznych (m.in smartfonów), magnesów, turbin wiatrowych, samochodów elektrycznych czy baterii, które pełnią wiele ważnych funkcji w życiu codziennym. W środowisku naturalnym metale te skupiają się przede wszystkim pod niektórymi czynnymi wulkanami gdzie stopiona skała (magma) stygnąc przez wiele milionów lat prowadzi do zawarcia pierwiastków w minerałach rozsianych wewnątrz komory. Gdy magma ostygnie krystalizując nową skałę głębinową (np. granit lub sjenit) kilka kilometrów pod powierzchnią, pozostałości płynów krążących w skale mogą rozprowadzić metale w inne miejsce. Jedynie niektóre zbiory skał posiadają obszerne złoża, podczas gdy większość pozostaje jałowa. Określenie natury płynów prowadzących do tego zjawiska jest kluczowe by geolodzy w skuteczny sposób byli w stanie ocenić i zlokalizować wzbogacone tereny pod ziemią lub na powierzchni.

W niniejszej pracy badany jest skład skał otaczających pozostałości takich komór odsłoniętych na powierzchni po milionach lat erozji, celem poprawienia wiedzy na temat tego gdzie i dlaczego gromadzą się drogocenne metale.
Przykładem na którym skupia się ta praca jest teren góry Illerfissalik w południowej Grenlandii (obszar ~14 na 9 km), która jest pozostałością komory tj. źródła magmy znajdującej się pod pradawnym wulkanem aktywnym 1.15 miliarda lat temu. Komora została otoczona 'fenitem' - skałą zmienioną chemicznie na wskutek działania płynów wydalonych z magmy.
Nacięte i zmiażdżone próbki skał zostały zbadane z użyciem mikroskopów i zanalizowane pod względem składu chemicznego skał, minerałów i kropelek naturalnych płynów zachowanych wewnątrz. Wyniki badań sugerują, że płyny które wyciekły z komory tworząc fenit były bogate w pospolity wapń, sód czy potas. Teoretyczne modele wskazują, że płyny mogły osiągnąć temperaturę ok. 750°C, a w miarę stygnięcia przemieściły znaczną ilość (~43 megatony) wartościowych metali (głównie tlenki tytanu, cyrkonu, niobu i REE) rozsiewając je w skałach na zachód w promieniu ~400 metrów od ściany komory. Obliczenia szacunkowe wykazały, że ta masa wydalonych metali jest porównywalna do masy zawartej w wielu z najbogatszych złóż świata (np. Kringlerne, południowa Grenlandia).

Te odkrycia sugerują, że ów proces jest bardzo ważną częścią rozwoju magm, które mogą te metale zachować lub stracić.
Szczegółowe zrozumienie tych zależności jest ważne dla usprawnienia metod poszukiwawczych w zarówno odległych i jeszcze nieodkrytych rejonach, jak i szeroko znanych już przypadkach terenów dotychczas uznanych za bezużyteczne.
Obecność fenitów oznacza przemieszczenie metali, ale wobec rozwoju metod może być istotnym aspektem eksploracji związanych z nimi rud metali.

- PS Jak są błędy w pisowni to dajcie znać, mam 3 miechy na wprowadzenie poprawek :P


I nie, nie chciałem ani nie chcę wykładać. Mądrzyć lubię się tylko na tematy na których się nie znam tj. o futbolu na forum piłkarskim :ptak: Robiłem głównie dlatego, że magisterka nie dała mi wystarczająco doświadczenia w specjalizacji jaka mnie interesowała. Teraz zajmę się na razie pewnie czymś trochę mniej powiązanym.
Awatar użytkownika
Gondola.
Posty: 785
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 3:39 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Gondola. »

Nareszcie święta :skromny: :heart: :heart:

Wszystkiego najlepszego madridistas!
Awatar użytkownika
Goldschmidt
Posty: 1702
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:29 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Goldschmidt »

Wesołych i spokojnych wszystkim tu zebranym :kwiatek:
minusek
Posty: 1334
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 9:32 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: minusek »

Zdrówka i radości dla was i waszych rodzin! :heart:
Marcins
Posty: 330
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 5:43 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Marcins »

Zdrowia ziomeczki!
Awatar użytkownika
Zidanka5
Posty: 67
Rejestracja: pn paź 11, 2021 7:15 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Zidanka5 »

Życzę wszystkim Pięknych Świąt i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.

Obrazek
Awatar użytkownika
Zidanka5
Posty: 67
Rejestracja: pn paź 11, 2021 7:15 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Zidanka5 »

Tak jeszcze a propos , jakie tematy królowały u Was przy wigilijnym stole? 8-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Gondola.
Posty: 785
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 3:39 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Gondola. »

Zidanka5 pisze: ndz gru 25, 2022 11:58 am Tak jeszcze a propos , jakie tematy królowały u Was przy wigilijnym stole? 8-)
U mnie bardzo spokojnie w tym roku, jak nigdy. Prawie żadnych tematów politycznych (choć dziadek próbował rozkręcić polemikę, całe szczęście nikt nie podjął rękawicy xD), goście zjawili się w komplecie, najedli się pod kurek, pośpiewaliśmy kolędy przy choince, prezenty okazały się trafione, słowem - fajne święta. :radocha:
Awatar użytkownika
rokoko
Posty: 32
Rejestracja: wt sie 23, 2022 2:02 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: rokoko »

Właśnie dowiedziałem się, że @madridcampeon ma dzisiaj urodziny.
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: madridcampeon »

Ano miałem.
Awatar użytkownika
Crawler
Posty: 40
Rejestracja: ndz maja 29, 2022 7:20 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Crawler »

@madridcampeon narodził się wraz z pierwszą kroplą deszczu, pierwszym uderzeniem pioruna, pierwszym świstem wiatru.
“Pewne rzeczy skazane są na zagładę i zapomnienie ze względu na samą swą wyjątkowość; niepowtarzalność należy do definicji cudu. Natomiast to, co pospolite, trwa wiecznie.”
Awatar użytkownika
rokoko
Posty: 32
Rejestracja: wt sie 23, 2022 2:02 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: rokoko »

madridcampeon pisze: czw wrz 14, 2023 11:35 am Ano miałem.
I jak ci minęły?
Awatar użytkownika
madridcampeon
Posty: 628
Rejestracja: ndz maja 30, 2021 12:38 pm
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: madridcampeon »

rokoko pisze: czw wrz 14, 2023 6:32 pm
madridcampeon pisze: czw wrz 14, 2023 11:35 am Ano miałem.
I jak ci minęły?
@rokoko Jak to u zgorzkniałych melancholików po trzydziestce. Wypatrywałem, czy pojawiają się już na mojej głowie pierwsze siwe włosy, ale żadnego do tej pory nie dostrzegłem.
Crawler pisze:@madridcampeon narodził się wraz z pierwszą kroplą deszczu, pierwszym uderzeniem pioruna, pierwszym świstem wiatru.
@Crawler A wiesz, że da się sprawdzić sytuację meteorologiczną z dnia swoich urodzin?

https://www.wetter3.de/Archiv/GFS/1991091018_1.gif

Dzień moich narodzin był jeszcze wyżowy i suchy. Dopiero wieczorem dostawaliśmy się w ciepły wycinek niżu, ale padało dopiero nazajutrz.
A dwie i pół doby wcześniej... mieliśmy pierwsze jesienne przymrozki.
Awatar użytkownika
Crawler
Posty: 40
Rejestracja: ndz maja 29, 2022 7:20 pm

Re: Podziel się swoim szczęściem

Post autor: Crawler »

Bardzo poetycko to zabrzmiało :skromny:
“Pewne rzeczy skazane są na zagładę i zapomnienie ze względu na samą swą wyjątkowość; niepowtarzalność należy do definicji cudu. Natomiast to, co pospolite, trwa wiecznie.”
ODPOWIEDZ