Polityka

Alternative

Re: Polityka

Post autor: Alternative »

Wiesz, RPP ma konkretne konstytucyjne obowiązki i fakt, że teraz nich ich od tych dzbanów nie egzekwuje nie oznacza, że zawsze tak będzie -> niektórzy zaczęli chronić własną dupę.

Co do samych podwyżek stóp procentowych, to nie miejmy złudzeń - aby powstrzymać wzrost inflacji, to stopy procentowe powinny być na zbliżonym poziomie do inflacji, więc około 6%. Oczywiście taki poziom momentalnie wysadziłby rynek nieruchomości w powietrze, a przy okazji też zapewne budżet państwa przy następnej rundzie rolowania długu. Dlatego będą podnosić, ale powoli, aby nie dogonić inflacji, tylko rżnąć głupa, że przecież walczą z inflacją. Czas na walkę z inflacją był 2 lata temu, ale wtedy byli zajęci dmuchaniem bani na nieruchomościach.

Oczywiście, jeszcze może być wariant - parafrazując Churchilla - rząd miał do wyboru krach albo inflację. Wybrał inflację, a krach i tak będzie.

No i na deser.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szef-N ... 01693.html

To jest niepojęte, aby prezes NBP naganiał na kredyty dzień po podwyżce stóp i killka dni po tym, jak zapewniał, że nie podniosą. xD

I przypominam. JP Morgan zebrał 500 mld dolarów "na okazje" obstawiając scenariusz wzrost stóp procentowych. Niech już każdy sam sobie dopowie ciąg dalszy, tu połączyć kropki jest relatywnie łatwo.
minusek

Post autor: minusek »

kleyo pisze: czw paź 07, 2021 2:55 pm No i z całym szacunkiem, ale jak ktoś teraz brał duży kredyt na 20 czy 30 lat i spodziewał się, że przez ten czas stopy pozostaną na tak niskim poziomie to jest po prostu głupi.
A kto niby tak zakładał? Jesli pijesz do mnie, to dziwny wniosek wyciagnales. No chyba że to ogolne stwierdzenie, to ok.
Awatar użytkownika
kleyo

Post autor: kleyo »

minusek pisze: czw paź 07, 2021 6:29 pm A kto niby tak zakładał?
W tym kraju jest wielu idiotów :krzywy: ale chodziło mi o ogólne stwierdzenie, nie twierdzę że Ty tak zakładałeś.

Haha przeczytałem tą wypowiedź Glapińskiego i doczepię się tylko tego "ludzie będą mieli pracę", bo nie chce mi się do reszty. W moim powiecie od paru lat jest bezrobocie naturalne (czy jak tam się nazywało) i pracują wszyscy, którzy chcą a nawet mogą sobie wybierać. Tyle, że wakatów jest mnóstwo, a chętnych brakuje i bardzo niepokoi mnie to podniecanie się od dawna niskim bezrobociem, a nie zauważania braku pracowników.
Ciemno nocka idym ją, ciemno nocka idym ją,
Hej, na Kotarzu, na Kotarzu, dziewki śpią.
Para Siempre

Post autor: Para Siempre »

Zupełnie nie rozumiem dzisiejszej szopki medialnej w sprawie wyroku TK.
Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.
No, chyba dobrze ogłosił, jeśli Traktaty nie przewidują by Unia nam np. mogła sama mieszkać w kwestiach, na jakie się nie umawialiśmy, co nie? Trudno, by mogli inaczej orzec w sumie.

Ale z każdej strony widzę dyskusje o polexitach, anulowaniu wszystkich wyroków unii i się zastanawiam czy to świat pojebało, czy to tylko ja.

PS:

Obrazek

:roll:
Awatar użytkownika
Sondo

Post autor: Sondo »

Para Siempre pisze: czw paź 07, 2021 11:36 pmZupełnie nie rozumiem dzisiejszej szopki medialnej w sprawie wyroku TK.
Ech, te media... Zamiast siedzieć cichutko i nie przeszkadzać Panu Kaczyńskiemu rozpierdalać polskiego sądownictwa to jakieś hece urządzają :roll:

PS:

Alternative pisze: czw paź 07, 2021 10:15 amAle to Glapa, nie ma co oczekiwać racjonalnych ruchów.
„Na koniec mam radę dla Hanny Gronkiewicz-Waltz” - powiedział prezes NBP na zakończenie swojego wystąpienia i odniósł się do słów byłej prezes NBP, jakoby na decyzję o podwyżce stóp procentowych miała wpływ m.in. presja byłych członków RPP. „Mogę zapewnić w imieniu członków Rady, że to nie miało znaczenia. Jeśli coś miało znaczenie, to może bardziej porady Ducha Świętego”
Ostatnio zmieniony pn paź 11, 2021 2:55 pm przez Sondo, łącznie zmieniany 1 raz.
Para Siempre

Sondo pisze: pn paź 11, 2021 2:51 pm
Para Siempre pisze: czw paź 07, 2021 11:36 pmZupełnie nie rozumiem dzisiejszej szopki medialnej w sprawie wyroku TK.
Ech, te media... Zamiast siedzieć cichutko i nie przeszkadzać Panu Kaczyńskiemu rozpierdalać polskiego sądownictwa to jakieś hece urządzają :roll:
Skoro chcesz błysnąć, to błyśnij i wyjaśnij.

W czym się nie zgadzasz z wyrokiem TK i jakie jest tego uzasadnienie. Tylko nie nie wklejając artykuły, które relacjonują posiedzenie, czy reakcję poprzednich sędziów na uzasadnienie aktualnego wyroku - bo to nawet nie jest Twoje zdanie. Sprowadzając do sedna co ogłosili:
Wyrok TK
TK uznał, że zaskarżone przepisy unijne są niekonstytucyjne, jeśli je rozumieć jako prowadzące do takich skutków, jak to że Unia - na podstawie prawa unijnego oraz poprzez jego wykładnię Trybunału Sprawiedliwości UE – osiąga „nowy etap”coraz ściślejszego związku między narodami Europy. A w tym etapie:

a) organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach,
b) Konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, mającym pierwszeństwo obowiązywania i stosowania,
c) Rzeczpospolita Polska nie może funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne.

Jak mówił w uzasadnieniu Bartłomiej Sochański, ten nowy etap integracji UE, wynikający m.in. z wyroków TSUE, związany z przekazywaniem UE kompetencji poza granicami, powoduje utratę suwerenności prawnej Polski. Kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości RP należy bowiem do polskiej tożsamości konstytucyjnej i nie zostało przekazane UE.
Najistotniejsze, znajduje się w punkcie a. Oczywiście, że traktaty Unijne są ponad Konstytucją, i wedle samej konstytucji mają być respektowane - to podpisaliśmy, tego się trzymamy. Jednak w sytuacjach, w których Unia żąda od nas egzekwowania czegoś, na co się nie umawialiśmy w traktatach - wówcza Konstytucja jest nadrzędna wobec prawa unijnego.

Oczywiście, co jest zdefiniowane w traktatach, a co nie - to kwestia interpretacji, i tu od lat jest przeciąganie liny.

Ale robienie z tego, dosyć oczywistego wyroku, propagandy nt. Polexitu jest uderzaniem w największe lęki obywateli, aby zmobilizować ludzi przeciw PiS. Rozumiem to z politycznego punktu widzenia - starają się chwytać czego się da i przechylić szalę na swoją korzyść. Chętnie jednak spojrzę na to z innej strony jeśli np. wkleisz fragment traktatu udowadniający, że kwestionowane przez TK obszary są jednak w kompetencjach Unii i powinniśmy się do nich bezwzględnie podporządkować. Daleko mi do bycia prawnikiem, więc może wreszcie zrozumie to zamieszanie.
Awatar użytkownika
Sondo

Post autor: Sondo »

Para Siempre pisze: pn paź 11, 2021 4:51 pmW czym się nie zgadzasz z wyrokiem TK i jakie jest tego uzasadnienie. Tylko nie nie wklejając artykuły, które relacjonują posiedzenie, czy reakcję poprzednich sędziów na uzasadnienie aktualnego wyroku - bo to nawet nie jest Twoje zdanie.
I vice versa - przedstaw swoje zdanie, bo jak na razie powieliłeś pisowski przekaz dnia w tej sprawie. Do tego ta wrzutka (screen) odnośnie stanowiska francuskiej Rady Stanu. Ten obrazek na 99% lata po jakichś grupach fejsbukowych spod znaku "Popieramy Pana Premiera Morawieckiego oraz cały PIS" i jest manipulacją.
Wyrok polskiego pseudo-tk polega właściwie na tym, że jakiekolwiek i same w sobie działanie TSUE "systemowo" wykracza poza granice kompetencji. I będzie to ustalał polski pseudo-tk. W jaki sposób chcesz zestawiać to z konkretnym stanowiskiem ww. francuskiego organu w kontekście zbierania danych przez operatorów komórkowych (sic!)? Szczerze to nie wiem, ale się domyślam.
Oczywiście, że taki wyrok pseudo-tk nie równa się "polexitowi", bo to wymaga odpowiedniej procedury. W praktyce będziemy mieli sankcje ze strony UE, problemy z finansowaniem, a pisowcy kolejne narzędzie do tłuczenia we łby twardego elektoratu.
Awatar użytkownika
Culé a muerte

Post autor: Culé a muerte »

Alternative pisze: czw paź 07, 2021 3:33 pm To jest niepojęte, aby prezes NBP naganiał na kredyty dzień po podwyżce stóp i killka dni po tym, jak zapewniał, że nie podniosą. xD

I przypominam. JP Morgan zebrał 500 mld dolarów "na okazje" obstawiając scenariusz wzrost stóp procentowych. Niech już każdy sam sobie dopowie ciąg dalszy, tu połączyć kropki jest relatywnie łatwo.
Jest jak najbardziej pojete. JP Morgan na duzo za uszami, nawet bardzo duzo. Poza tym tam rzadza 3 fundusze inwestycyjne i tyle.
"Rząd nie jest dla nas rozwiązaniem, jest dla nas problemem."
Ronald Reagan
Para Siempre

I vice versa - przedstaw swoje zdanie, bo jak na razie powieliłeś pisowski przekaz dnia w tej sprawie
Napisałem moją opinię w pierwszym poście, z adnotacją, że chętnie posłucham mądrzejszych, którzy będą mieli jakieś konkretne argumenty. Zapytałem więc, skoro taki jesteś pewny w wygłaszaniu opinii uzasadnienie, i odpowiadasz "ty pierwszy"? No ja pierdole.
Ten obrazek na 99% lata po jakichś grupach fejsbukowych spod znaku "Popieramy Pana Premiera Morawieckiego oraz cały PIS"
Nie wiem. Staram się omijać content podpisany takim szyldem.
W praktyce będziemy mieli sankcje ze strony UE, problemy z finansowaniem, a pisowcy kolejne narzędzie do tłuczenia we łby twardego elektoratu.
Ale te sankcje będą wynikały wprost ze złamanego prawa unijnego, czy Unia będzie teraz naginać własne traktaty by jednak znalazło się coś na nas? Serio pytam - bo czytam już o tych sankcjach 3 rok, a ostatnia relacja w tej sprawie, którą można poczytać tutaj https://www.dw.com/pl/szczyt-ue-bez-roz ... a-59584584 jest w tym samym tonie, czyli niby naciskają, niby Morawiecki wspomina że gdzieś jest skłonny się ugiąć, niektóre kraje podnoszą nasze argumenty bo nie chcą by Unia miała pełnie władzy nad ich ustawami, KE nie ma jednoznacznych naruszeń do wymierzenia kary, no i nawet jakby miała - to komu to pomoże bo na pewno nie jedności Unii czy bogu ducha winnych ludzi w Polsce, którzy nie popierają tego rządu.

I tak trwa ten polityczny cyrk. Morawiecki usunie jakieś zdanie z ustawy, Unia stwierdzi, że super wysyłamy do Was kasę, PO ogłosi, że to ich naciski dały to zwycięstwo, a się tak naprawdę nic nie zmieni.
ODPOWIEDZ